Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

bip logo pomn1 grad

bezpieczne wakacje 2019

 

Bookcrossing

Caly Wroclaw Czyta FB

Plakat I7

Postać Patrona Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu

Piotr Włostowic był najsłynniejszym śląskim możnym okresu średniowiecza. Wywodził się z najpotężniejszego rodu Łabędziów. Do jego rodziny należała góra Ślęża wraz z otaczającymi ją wioskami. Jako wysoki urzędnik wojskowy towarzyszył Bolesławowi Krzywoustemu w wyprawach na Pomorze. W latach 1117-1125 sprawował godność palatyna. W 1122 roku bawiąc w gościnie u księcia przemyskiego Włodara Rościsławicza, który nękał wschodnie granice królestwa, podstępnie porwał go dopuszczając się krzywoprzysięstwa i przywiódł przed oblicze Krzywoustego. Czyn ten przysporzył mu sławy, jednak nie znalazł uznania w oczach Kościoła. W ramach pokuty Piotr Włostowic miał wznieść siedem kościołów. Według legendy zbudował ich aż siedemdziesiąt siedem. W 1145 roku, za panowania Władysława II, został oskarżony o udział w spisku i zdradę, za co wypalono mu oczy i obcięto język. W 1146 roku wybuchł bunt przeciwko Władysławowi zorganizowany przez jego młodszych braci. Zwycięzcy spiskowcy przywrócili do łask Piotra Włostowica, który zmarł niedługo potem, bo 16.IV.1153 r.

W historii naszego regionu Piotr Włostowic zapisał się jako ten, który sprowadził do Polski kanoników z Francji. Dzięki jego fundacjom Wrocław stał się jednym z  najważniejszych ośrodków umysłowych w ówczesnej Polsce. Kościół parafialny w średniowieczu pełnił funkcję nie tylko religijną, ale był także kancelarią prawną, ośrodkiem informacji, ambulatorium medycznym, a przede wszystkim najniższym szczeblem ówczesnej oświaty. Można wobec tego uznać Włostowica za prekursora szkolnictwa na Śląsku. Dbał on też o rozwój handlu i opiekował się osadnictwem. Jako pierwszy miał wprowadzić pomiary odległości między miejscowościami stawiając tzw. słupy milowe. Przekazy głoszą, że był panem sprawiedliwym i łagodnym.

Piotr Włostowic to postać dla naszej szkoły szczególna z  uwagi na opactwo św. Wincentego na Ołbinie, które doprowadził do świetności i gdzie tam też został pochowany. Niestety, w 1529 roku klasztor łącznie z grobowcem,  został zburzony. Ponad czterysta pięćdziesiąt lat później na terenie dawnego klasztoru została zbudowana Szkoła Podstawowa nr 107.

5 Czerwca 2004 r. odbyła się uroczystość nadania naszej szkole im. Piotra Włostowica. Rodzice uczniów ufundowali sztandar szkoły. Rodzicami chrzestnymi zostali pani redaktor Beata Maciejewska - dziennikarka Gazety Wyborczej oraz Kanclerz Stowarzyszenia Rodu Duninów - Jan Kanty Dunin – Borkowski. Mszę św. w kościele św. Michała inaugurującą uroczystość odprawił arcybiskup metropolita Wrocławia - Marian Gołębiewski.

Dostojni goście byli zachwyceni atmosferą, w jakiej przebiegała uroczystość.

Znaczenie Piotra Włostowica w historii naszego miasta oraz dzielnicy ma wielką wagę w realizacji głównych kierunków pracy wychowawczej szkoły:

  • uświadomienie podstawowych zasad i reguł obowiązujących w relacjach międzyludzkich (znaczenie autorytetu w życiu człowieka),
  • rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej poprzez poznanie najbliższego otoczenia i regionu (wprowadzanie w świat tradycji regionu i należących do niego wartości, rozbudzanie poczucia świadomości i dumy narodowej).

   malymistrz90   kino szkola kultura   szkola rownego traktowania    CZYTAJMY RAZEM    eTwinning Logo    odyseja umyslu logo  logo mediacje   logo szkola promujaca zdrowie Certyfikat szkoly wspierajacej uzdolnienia