Aktualności

Szkolna wizyta edukacyjna w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau

1 czerwca uczniowie klas 8a i 8b uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas zwiedzania młodzież miała możliwość poznania historii tego miejsca, losów więźniów oraz mechanizmów funkcjonowania niemieckiego systemu terroru i eksterminacji. Wizyta była ważną lekcją historii, skłaniającą do refleksji nad skutkami nienawiści, uprzedzeń i łamania praw człowieka. Szczególnym momentem było odwiedzenie terenu obozu w Brzezince (Birkenau), gdzie uczniowie oddali hołd ofiarom, składając znicz przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu. Była to chwila zadumy i pamięci o wszystkich, którzy stracili życie w tym tragicznym miejscu. Wyjazd pozwolił uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę historyczną, ale także lepiej zrozumieć znaczenie pamięci o wydarzeniach II wojny światowej oraz odpowiedzialności za przekazywanie tej pamięci kolejnym pokoleniom.

3 czerwca 2026


Spotkanie z żywą historią

Uczniowie klasy 8b mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Zbigniewem Grochowskim – fotoreporterem Powstania Warszawskiego, który niedawno obchodził swoje 100. urodziny.

Było to niezwykłe wydarzenie, pozwalające spojrzeć na historię nie tylko przez pryzmat podręczników i dokumentów, ale przede wszystkim przez doświadczenia człowieka, który był świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski XX wieku. Pan Zbigniew podzielił się swoimi wspomnieniami z czasu Powstania Warszawskiego, opowiadając o codzienności walczącej stolicy, pracy fotoreportera oraz losach mieszkańców Warszawy.

Dla uczniów szczególnie cenne było to, że mogli osobiście porozmawiać z uczestnikiem tamtych wydarzeń, zadać pytania i usłyszeć historie przekazywane z pierwszej ręki. Takie spotkania pomagają lepiej zrozumieć przeszłość, a także uświadamiają, jak wielką wartość mają relacje świadków historii.

Serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi Grochowskiemu za poświęcony czas, inspirującą rozmowę oraz możliwość spotkania z prawdziwą, żywą historią.

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Wielki sukces naszego ucznia

Z ogromną dumą informujemy, że Wojciech Wojcieszak, uczeń klasy 8b naszej szkoły, zajął I miejsce we Wrocławskim Konkursie Historycznym, który odbył się pod koniec maja w Szkole Podstawowej nr 97 we Wrocławiu.

Wojtek nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń, osiągając najlepszy wynik i zdecydowanie wyprzedzając pozostałych uczestników. Za swoje osiągnięcie otrzymał prestiżowe nagrody oraz uznanie organizatorów konkursu.

Ten sukces jest dowodem na to, że pasja do historii, systematyczna praca oraz odpowiednie przygotowanie prowadzą do znakomitych rezultatów. Wojtek od wielu lat rozwija swoje zainteresowania historyczne pod opieką pana Łukasza Migniewicza, a osiągnięte zwycięstwo stanowi piękne zwieńczenie jego zaangażowania i wysiłku.

Serdecznie gratulujemy Wojtkowi tego wyjątkowego osiągnięcia i życzymy kolejnych sukcesów na dalszej drodze edukacyjnej!

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Spływ kajakowy klasy 6b

27 maja 2026r. klasa 6b uczestniczyła w spływie pontonowym na rzece Bystrzycy na trasie Jarnołtów- Leśnica.
Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Wszyscy świetnie się bawili. Był to bardzo udany dzień.

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Dzień bez plecaka

Czy nauka bez plecaka jest możliwa i efektywna? Jak najbardziej, nasi uczniowie udowodnili to w tegorocznej akcji,,Dzień bez Plecaka''. Książki, zeszyty, przybory szkolne, śniadaniówki zostały przyniesione, jednak w innym, alternatywnym opakowaniu :) Akcja każdego roku niezmiennie cieszy się zainteresowaniem uczniów, każdy bowiem zastanawia się, w jaki sposób kreatywnie podejść do tematu i samego zadania. Pomysłów było wiele, na szkolnym korytarzu dało zauważyć się kolorowe walizki, materiałowe torby, pokrowce, poduszki, transporterki dla kotków, torby papierowe, koszyki sklepowe, a nawet chusty przywiązane na kiju i patelnia! ;)
Kreatywność naszych uczniów chcielibyśmy zaprezentować Państwu w poniższej galerii zdjęć.

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Ołbińskie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Chłopców klas 5 i 6

Rada Osiedla Ołbin zorganizowała turniej piłki nożnej dla chłopców z klas 5 i 6 (roczniki 2014–2015) z ołbińskich szkół podstawowych. W zawodach, które odbyły się na boisku SP nr 1 uczestniczyło sześć drużyn, w tym reprezentacja SP nr 108 z Nadodrza.

Drużyna SP nr 107 zremisowała z Salezjańską Szkołą Podstawową, pokonała SP nr 78 i awansowała do półfinału. Tam uległa SP nr 84, jednak w meczu o 3. miejsce ponownie wygrała z Salezjańską SP, zdobywając brązowe medale.

Gratulujemy zawodnikom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję turnieju.

SP nr 107 reprezentowali: Nataniel Kłosowski, Fabian Szwarc, Jan Wojtczak, Igor Szewczyk, Stanisław Wasyluk, Szymon Borkowski, Piotr Wojcieszak, Timofiei Rozhkov (wszyscy kl. 5b) oraz Wojciech Namysłowski (kl. 4c).
Opiekun drużyny: Grzegorz Kapica, nauczyciel wychowania fizycznego.

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Siatkówka plażowa

pod koniec maja chłopcy z roczników 2011 i 2012 rywalizowali w Mistrzostwach Wrocławia w Siatkówce Plażowej w SP nr 97 we Wrocławiu. W turnieju wzięło udział 26 wrocławskich szkół, które grały na dwóch specjalnych boiskach piaskowych systemem brazylijskim (do dwóch przegranych).

Naszą szkołę, SP nr 107, reprezentowali Marcel Bis (8a), Sebastian Pliszewski (7a) i Stanisław Jackowiak (7a). Choć chłopcy nie zdobyli medalu, zdobyli cenne doświadczenie na przyszłość. Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego, Grzegorz Kapica.

3 czerwca 2026 | Zobacz zdjęcia


Wycieczka do Jaskini Niedźwiedziej

22 maja uczniowie z klas 5b, 5a, 4a i 7a wzięli udział w wycieczce do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Podczas zwiedzania uczniowie zdobyli sporą dawkę wiedzy na temat geologii i kształtowania się jaskiń. Podczas podróży uczniowie zatrzymali się w Ząbkowicach Śląskich gdzie mieli okazję podziwiać krzywą wieżę. Ten dzień na długo zapadnie w pamięci naszych wychowanków.

22 maja 2026 | Zobacz zdjęcia


Zaczytani na start...

20 maja w Fili nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu odbyła się uroczystość zakończenia II Wrocławskiego Konkursu
ZACZYTANI NA START: W POSZUKIWANIU LITERACKICH SKARBÓW. W konkursie organizowanym przez naszą placówkę wzięło udział 34 uczniów z 12 szkół podstawowych Wrocławia. Impreza została objęta honorowym patronatem przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

20 maja 2026 | Czytaj całość


Już jest Ołbiniuszek numer 3 !!!


18 maja 2026


Archiwum wiadomości